Przejdź do głównej zawartości

Wegańskie Kulki Mocy Konopno-Lniane

Czy jesteś osobą, która zazwyczaj przynosi coś słodkiego na spotkania? Ja tak, a desery to mój konik! 


Ostatnio jechaliśmy w gości i na ostatnią chwilę trzeba było coś przygotować, bo z pustymi rękami nie wypada przychodzić! Z Kulkami Mocy spotkałam się wcześniej, ale sama jeszcze nie miałam przyjemności ich robić. Ale że kiedyś musi być ten pierwszy raz, powstały i one: 





Przysięgam, że smakują lepiej, niż wyglądają! Wszystkie zeszły w ciągu kilku minut!



Składniki

  • ziarna słonecznika 
  • nasiona konopi 
  • siemię lniane 
  • nasiona chia 
  • sezam
  • dowolne inne nasiona lub ziarenka z SiejeZiarna
  • syrop klonowy lub inne słodzidło - miód/syrop z agawy/daktyle 
  • ja dla smaku dołożyłam ok 2 łyżek masła orzechowego




Wszystkie nasiona wrzucamy do blendera i dość dokładnie blendujemy.



 






Do zmielonych ziaren dodajemy trochę słodzidła do smaku (u mnie niecałe 2 łyżeczki) i mieszamy. Możemy też zblendować. 






Ja do kulek dołożyłam masło orzechowe i porządnie zmieszałam. Można zamiast tego dodać np. dżem, zblendować z daktylami, masłem konopnym lub poszukać innych smaków. 








Następnie z masy uformować kulki i wyłożyć na talerz. Przed podaniem warto wsadzić je na chwilę do lodówki, aby utrzymały formę. 





 

Taka przekąska jest idealna na wszelkiego rodzaju spotkania czy imprezy. Nie dość, że "raw bites" są smaczne, idealne na dwa gryzy i właściwie trudno je zepsuć, to dzięki bogactwu nasion dostarczają wiele pożywnych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Pyszne, proste i zdrowe! Czyli takie, jakie jedzenie powinno być!







Kulki można obtoczyć np w kakao, wiórkach kokosowych, kawie rozpuszczalnej itd. 

Dobrej zabawy w szukaniu własnych połączeń z SieJeZiarna i Smacznego!




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lniany czekoladowo-bananowy mud pie

Czasem mamy ochotę na coś słodkiego ale brakuje nam motywacji. Mud Pie to rodzaj bardzo prostego "wrzuć wszystko do miski" ciasta. Może być zrobione w wersji wegańskiej, jak i nie.  Dojrzałe banany dodają naturalnej słodyczy, czekolada poprawia humor, a siemię lniane działa prozdrowotnie. Największą zaletą naszej wersji ciasta Mud Pie jest prażone siemię lniane przynoszące wiele korzyści. Co zyskasz regularnie spożywając nasze siemię lniane? oczyścisz swoje ciało z toksyn i wolnych rodników obniżysz poziom cholesterolu i glukozy we krwi poprawisz trawienie i metabolizm - sprzyjając obniżeniu masy ciała zredukujesz stany zapalne i ryzyko chorób jak miażdżyca, zakrzepy, choroba wieńcowa i nowotwory poprawisz pracę mózgu, pamięci i układu krwionośnego dostaniesz potężną dawkę naturalnie występujących witamin i minerałów dzięki fitoestrogenom uregulujesz układ hormonalny zachwycisz wszystkich nowymi daniami! Jak przygotować ten deser? 🥚  2 jajka lub 2 jajka lniane 🍬  cukier lu

Kisiel lniany z jabłkami i cynamonem

Zalane wodą siemię lniane przybiera konsystencję kisielu, dzięki której ma działanie osłonowe i łagodzi dolegliwości przewodu pokarmowego. Kisiel nawilża gardło, co bardzo pomaga przy chrypce i kaszlu. Problem tylko w tym, że nie ma smaku. Jest na to rada - wystarczy zmiksować go z owocami lub sokiem aby otrzymać smaczną przekąskę. Miksowanie rozdrabnia nasionka, co dla wielu osób jest dodatkowym bonusem, bo nie lubią ich połykać w całości. Zamiast gotowania całych ziaren i późniejszego miksowania proponujemy szybszą, ale równie efektywną wersję – kisiel z mielonego lnu.   Składniki na dwie porcje Dwie płaskie łyżki mielonego lnu Iecavnieks 6-7 łyżek gorącej wody Szczypta cynamonu Łyżeczka brązowego cukru (ew.syropu klonowego, syropu z agawy, miodu) Słoiczek 200 ml dżemu jabłkowego Płatki migdałów i prażone siemię lniane do dekoracji Wykonanie: Mielony len zalej gorącą wodą, wymieszaj, zostaw na kilka minut do spęcznienia. Jeśli powstały kisiel jest zbyt gęsty

Lniano - bakaliowe wegańskie batony raw

Jak zrobić taką pyszną i zdrową przekąskę wykorzystując produkty z SieJeZiarna.pl? Już mówimy! Składniki: Siemię lniane „Iecavnieks” Nasiona (opcjonalnie) Daktyle Morele Orzechy włoskie Migdały Na patelni lub w piekarniku podprażamy siemię lniane i inne nasiona (tutaj: dyna, sezam i słonecznik). Daktyle blendujemy, aż powstanie jednolita masa. Morele tniemy drobno. Orzechy włoskie i migdały mielimy. Wszystkie składniki mieszamy razem. Papier do pieczenia tniemy na kwadraty o wymiarach około 15 x 15 cm. Umieszczamy na nich kawałki przygotowanej masy, owijamy i przysmak jest gotowy do podania. Taki baton można jeść od razu, ale będzie smaczniejszy, jeśli pobędzie chwilę w zamrażarce. Suszone owoce, orzechy i nasiona możesz spokojnie zmieniać w zależności od oczekiwanego smaku i upodobań.